Önyüklemeli USB Sürücü Oluşturma | Erdal Çelebi
Ana Sayfa / Bilgisayar / Ön yüklemeli USB Sürücü Oluşturma | Rufus-2.18

Ön yüklemeli USB Sürücü Oluşturma | Rufus-2.18

Merhaba Dostlar,

En başta söyleyim bu makalemizi destekleyen bir video olmayacak. Kısa bir süreliğine hazırlıyacağım makaleler de video desteği olmayacak ama ilerleyen günler de bu durumu hallettiğim de bu videosuz olan yazılara video eklenecektir. Nedeni ni merak edenler için söyleyim….. YouTube hesabımızı kapattı ve bir açıklama da yapmıyor. YouTube Türkiye ekibi hiç cevap vermiyor, ingilizce ticket lerde ise mantıklı açıklama yapmıyorlar. Yeni videoları alternatif bir siteye ye upload etmek için suan bir araştırma yapıyorum ve bu süre içinde hazırlıyacağım yazılar da video olmayacak. Bu durumu açıkladığımıza göre hemen başlıkta yazan konumuza giriş yapalım.

Biliyorsunuz ki teknoloji ilerledikçe optik sürücü devri de kapanıyor. Çoğu laptop üreticisi ürünlerine DVD Sürücüsü yerleştirmiyor. On yüklemeye ihtiyaç duyduğumuz durumlarda ise artık bir USB belleğe ihtiyacımız oluyor. Yanlız bu durum öyle kopya yapıştır şeklinde olmuyor. Her hangi bir dosya yı ( Windows, Linux, Mac ) sistem kurulum dosyalarını doğrudan USB Belleğimiz içerisine kopyalar isek, sistem başlangıçta bu dosyaları tanımaz ve USB Belleği atlayıp mevcut sistem ile başlamaya çalışır. İşte size burda basit bir ayar, küçük bir uygulama ile USB Belleğimizi Ön Yüklemeli hale getirmeyi göstereceğim.

Bunun için öncelik le Rufus 2.18 isimli Programımızı indiriyoruz. Bu yazı hazırlanır iken en son sürümü olan 2.18 di. Sizler için Yandex e Upload edip paylaşıyorum fakat orjinal sitesinden en son sürümü edinmek ister iseniz BURAYI ziyaret edebilirsiniz.

Programımızı indirmiş isek sırada Ön Yüklemeli Hale getireceğimiz USB Belleğimizi PC ye takıyoruz.

indirmiş olduğumuz Rufus isimli uygulama ( Resim-1 ) ya çift tıklıyoruz. Kullanıcı Hesabı denetimi aktif ise uyarı alacaksınız. EVET deyip devam ediyoruz. Şimdi bir uyarı daha alacaksınız. ( Resim-2 ) Burda ister EVET deyin ister HAYIR fark etmez. Güncelleme var mı ? Yok mu ? diye sorgulamak istiyor ve size soruyor. Önerim HAYIR deyip devam edin. Şimdi uygulama başladı ( Resim-3 )

Burda bir kaç ayar kontrolünden sonra işleme başlayabiliriz…

ilk Kutu, Aygıt:
USB Belleğinizi seçmelisiniz.

ikinci Kutu, Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü:
MBR Bölüm Düzeni: BİOS ya da UEFİ için

uncucu Kutu, Dosya Sistemi:
FAT32 (Varsayılan) “Bu kısım siz de farklı olabilir. Varsayılan ne işe onu seçin.”

Dördüncü Kutu, Ayırma Birimi Boyutu:
16 kilobyte (Varsayılan) “Bu kısım siz de farklı olabilir. Varsayılan ne işe onu seçin.”

Beşinci Kutu, Yeni Birim Etiketi:
Dilediğinizi Yazabilirsiniz.

Biçimlendirme Seçenekleri:
*Hatalı Bloklar için Aygıtı Denetle ( Onay Kutusu Boş olsun, karşısında ki seçenek ise “1 Geçiş” şeklinde seçili olsun. )

*Hızlı Biçimlendir ( Onay Kutusu Seçili olsun )

*Açılış Diski Oluşturma Yöntemi ( Onay Kutusu Seçili olsun ve karşısında ki seçenek ISO Yansıması olsun. Hemen devamın da gördüğünüz disk işaretine tıklayıp USB ye yazacağımız İSO dosyasının yolunu gösterelim.

*Genişletilmiş Etiket ve Simge Dosyaları Oluştur ( Onay Kutusu Seçili olsun )

Tüm ayarlar bu şekil de ayarlandıktan sonra son olarak BAŞLAT butonuna tıklayıp işlemin tamamlanmasını bekleyelim. İşlem tamamlandığın da artık sistemi USB belleğimiz ile başlatabiliriz.

Video Ekleme Tarihi: 16:12:2017

Bir sorun yada problem yaşıyorsanız Yorum olarak iletiniz. Bilgim ve Vaktim el veriyorsa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Bir Başka yazımız da görüşmek üzere…

ETIKETLER:
rufus,rufus indir,rufus nedir,rufus 2.2,rufus 2.18,Önyüklemeli USB,Önyüklemeli USB Sürücü Oluşturma,rufus kullanimi,usb boot programi,usb boot,usb boot etme, usb bootable,format usb’si olusturma,usb yi format cd yapma,program,programi,indir,indirme,download,program download

hakkında Erdal Celebi

Arkadaslar, elimden geldigince, bilgim ve vaktim el verdikce sizlere yeni yazilar paylasmaya ve bu yazilari guncel tutmaya gayret gosteriyorum. Ozellik lede yorumlariniza hizli sekilde cevap vermeye calisiyorum. Gec cevap geldigin de veya ilgili konuyu okuyup hata ile karsilastiginiz da bunu KUFUR ederek elestirmeyin. 9-17 arasi sitede calisan bir memur degilim. Zaman kavrami olmayan bir is duzenim var ve bu kargasa icinde sitede sizlere UCRETSIZ olarak destek vermeye calisiyorum. ilgili yazida anlatilan konu da hata aliyorsaniz yorumda belirtin. Veya hata biz den kaynakli ise bunu yine bize yorumlar da veya iletisim kismindan iletin ilgilenirim. KUFUR ederek bana hic bir sey yapmiyorsunuz. Kendi kisiliginizi asaliyorsunuz. Kendinize bunu yapmayin...

Benzer Yazi

bilgisayar-yedekleme

Format Atmadan Önce Yedek Alma Nasıl Yapılır.

Merhaba Arkadaşlar, Format atmadan önce yapmanız gereken en önemli işlem yedek almaktır. Bunu yaparken de …

4 Yorumlar

  1. abi KEY istiyor ya bende sıkıntı ney

    • Benim paylaştıpım programlar lisanslı değil, eğer paylaştığım dışında farklı program indirmiş isen veya yeni sürümü çıktı ve lisanslı olmuş ise bilmiyorum ama benim paylaştıklarım ücretli değil, key den kastın lisans anahtarı ise, istememesi gerekir.

      Genel Not: Arkadaşlar, Türkiye de bulunmam nedeni ile bilgisayar başında olamıyorum. Yorumları, mailleri mobil yanıtlamaya çalışıyorum bu yüzden bir yavaşlık söz konusudur. Geç cevap için kusura bakmayın

Onerileriniz bizim icin, Dusunceleriniz diger ziyaretciler icin onemlidir...

Watch Dragon ball super

%d blogcu bunu beğendi: